Рекордна десетта евролигашка круна за кошаркарите на Реал Мадрид

Кошаркарите на Реал Мадрид ја добија битката за десетта титула во Евролигата со тренерот на Фенербахче, Жељко Обрадовиќ, совладувајќи го бранителот на трофејот со 85:80 во финалето на завршниот турнир во Белград.

Клучна за враќањето на мадриѓаните на европскиот престол по три години се покажа третата четвртина, која ја добија со 25:15, а ја неутрализираа и последната закана од турскиот противник, кој 24 секунди до крајот се доближи до 81:78 за Шпанците.

Најкорисниот играч на фајналфорот Лука Дончиќ го предводеше новиот европски шампион со 15 поени, четири асистенции и три скока, заедно со Фабиен Козер, кој на 17 поени додаде по два скока и асистенции.

Николо Мели со 28 поени и шест скока, како и Бред Вонамејкер со 14 поени и по пет скока и асистенции, беа први имиња во поразената екипа.

За Реал ова е 16. трофеј во еврокуповите