Река прв, Силјановска втора и Пендаровски трет на гласачкото ливче

Државната изборна комисија со жрепка го утврди редоследот на кандидатите за претседател на државата на гласачкото ливче .

 Прв на листата е Блерим Река, зад кого застанаа Алијансата на Албанците и Движењето Беса.


На врото место е Гордана Силјановска Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Кандидатот поддржан од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски е на третото место на гласачкото ливче.