Расизам на навивач на Глазгов Ренџерс во Скопје (ВИДЕО)

Жестоки реакции предивика видео на навивач на Глазгов Ренџерс снимено на плоштадот Македонија во Скопје по мечот против ФК Шкупи во Лигата на Европа.

Видеото кое го објавил навивачот од Шкотска предизвика стотици коментари и обвинувања за расизам


Авторот на видеото е обвинет дека пред малите Роми во Скопје демонстрирал расизам и се бара казни за него од Советот за етика при фудбалската федерација на Шкотска.

Во видеото тој со навредливи зборови им се обраќа на Ромчињата додека ја прави снимката.