Путин постхумно ѝ додели орден на убиената Дарја Дугина

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за постхумно доделување Орден за храброст на Дарија Дугина, соопшти прес-службата на Кремљ.

„За храброста и посветеноста покажана во извршувањето на професионалната должност, да и се додели Орден за храброст на Дарија Александровна Дугин, дописник на нејавното акционерско друштво Царград медиа, Москва (посмртно)“, се вели во декретот.

Новинарката и политиколог Дарија Дугина загина вечерта на 20 август. Таа возела автомобил кој изгорел на автопатот Можајск во областа Одинцово во Московската област. Според прелиминарната верзија, во автомобилот се активирала експлозивна направа. Истражниот комитет отвори кривично дело по написот „Убиство извршено на општо опасен начин“.

ФСБ утврдила дека злосторството го подготвиле и извршиле украинските специјалци, а сторител е извесна Наталија Вовк, која на 23 јули со својата 12-годишна ќерка влегла во Русија и изнајмила стан во куќата во која живеела Дугина.

Вовк извесно време ја следеше девојката, за што користеше Mini Cooper, на кој трипати менуваше броеви. На денот на убиството таа и нејзината ќерка биле на книжевно-музичкиот фестивал „Традиција“, а откако Дугина го напуштила настанот, ја контролирала експлозијата на нејзиниот теренец „Тојота Ленд Крузер Прадо“. После тоа Вовк и девојката заминале за Естонија.

Според хакерската група РахДит, 43-годишната Украинка претходно служела во Националниот баталјон Азов*, нејзиното моминско презиме е Шабан.