Рускиот претседател не е возбуден што не беше поканет на вчерашното одбележување на 75-годишнината од инвазијата на сојузниците во Нормандија,Франција, во 1944, познатиот „Денот Д“.

„Нема никакво скриено значење“ одговорил Владимир Путин на прашањето зошто не добил покана за свеченоста во Нормандија. „И ние не ги каниме сите на секој настан“, рече тој.


Поранешниот Советски Сојуз не се учествуваше во инвазијата на Нормандија, но таа одигра клучна улога во победата на сојузниците на источниот фронт за што Русите се многу горди.

Тереза ​​Мај, Емануел Макрон, Доналд Трамп и канадскиот премиер Џастин Трудо вчера им одадоа почит на борците на сојузничките сили во Нормандија во јуни 1944 година, најголемата операција на поморски и воздушни напад во историјата што го отвори патот за ослободување на Европа од нацистичката окупација на Германија.