Путин ќе ја посети Кина во октомври

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, откри дека рускиот претседател Владимир Путин следниот месец во Пекинг ќе се сретне со својот кинески колега Си Џинпинг.

Оваа средба на високо ниво ќе се одржи за време на Форумот за меѓународна соработка „Појас и пат“, закажан за октомври. Кина претходно го потврди присуството на околу 90 земји на овој настан, вклучително и странски лидери, како што се претседателите Александар Вучиќ на Србија и Алберто Фернандез на Аргентина.


За време на денешниот состанок во Москва со министерот за надворешни работи на Кина, Ванг Ји, Патрушев истакна дека односите меѓу двете земји се градат врз принципите на почитување, меѓусебно немешање во внатрешните работи и заемна поддршка на глобалната сцена. Се нагласува дека овие врски се „самонаградуваат и не подлежат на надворешни услови“.

Патрушев, исто така, ја потврди посветеноста на Москва за поддршка на Пекинг за прашања како што се Тајван, Ксинџијанг, Тибет и Хонг Конг. Тој истакна дека западните сили ги искористуваат овие теми за да го поткопаат угледот на Кина.

„Во контекст на кампањата што ја започна колективниот Запад да ги задржи и Русија, и Кина, од особено значење е натамошното продлабочување на руско-кинеската координација и интеракција на меѓународната сцена“, рече Патрушев.

Ванг, од своја страна, нагласи дека Пекинг останува посветен на поддршката на Москва во нивното билатерално партнерство и во рамките на различни меѓународни форуми. Тој подвлече дека Кина и Русија се на клучен момент во нивното национално подмладување и државен развој.

Политичката и економската соработка меѓу Русија и Кина доживеа значителен раст во последниве години, особено во заднината на зголемените тензии меѓу Москва и западните земји, првенствено поради конфликтот во Украина. Пекинг одби да ги поддржи западните санкции против Русија. Во меѓувреме, во светло на затегнатите односи со Западот, Москва почна да го насочува својот фокус кон Исток.