Полицијата синоќа се судри со демонстрантите во Париз за време на протестот против планот на француската влада за зголемување на старосната граница за пензионирање.

Зголемените тензии кои резултираа со серија штрајкови од почетокот на оваа година и купишта ѓубре на улиците на Париз претставуваат најголем предизвик за претседателот Емануел Макрон од таканаречените протести „Жолти елеци“ или „Жолти елеци“ .

Телевизијата Ројтерс објави снимки од полицијата како употребува солзавец за да ја контролира толпата демонстранти кои се собраа на парискиот Плас де ла Конкорд во близина на зградата на парламентот.

„Макрон, оди си! извикуваа дел од демонстрантите, свртени кон кордонот на полицајците за интервенција.

Вечерашните немири следеа по сличните во четвртокот поради одлуката на Макрон да ја зголеми спорната возраст за пензионирање без гласање во парламентот.

Пензиската реформа ја зголемува старосната граница за пензионирање во Франција за две години, на 64 години, што според владата е итно потребно за да се спречи колапсот на системот. Синдикатите и повеќето гласачи не се согласуваат.