На социјалните мрежи вчера се појави нова серија доверливи документи кои се чини дека детално ги прикажуваат тајните на американската национална безбедност од Украина до Блискиот Исток до Кина.

Протекувањето го вознемири Пентагон и остави впечаток дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е неподготвена.


Овој пат станува збор за повеќе од 100 документи – што, со оглед на чувствителноста на информациите во самите документи – може да биде огромна штета, признаа американските власти.

Првиот сет на документи означени како „доверливи“ или „строго доверливи“ циркулираа на платформи како Твитер и Телеграм, а датираат од 1 март.

Втор сет документи се појавија на социјалните мрежи подоцна вчера.

Русија или проруски елементи најверојатно се одговорни за протекувањето на доверливите американски воени документи објавени на социјалните мрежи кои даваат делумен преглед на едномесечната војна во Украина, изјавија во петокот тројца американски претставници, додека Министерството за правда го истражува случајот.

Висок разузнавач го нарече истекувањето „кошмар за петте очи“, мислејќи на САД, Велика Британија, Австралија, Нов Зеланд и Канада, таканаречените земји со пет очи кои нашироко споделуваат разузнавачки информации.

Најновите документи беа откриени на Твитер и на други сајтови во петокот, еден ден откако високи претставници на администрацијата на Бајден изјавија дека истражуваат потенцијално истекување на доверливи украински воени планови, вклучително и вознемирувачка проценка на несигурните способности на Украина за воздушна одбрана.

Еден слајд, датиран на 23 февруари, е означен како „Secret/NoForn“, што значи дека не е наменет да се сподели со странски земји.

Министерството за правда соопшти дека отворило истрага за протекувањето и дека е во комуникација со Министерството за одбрана, но одби да коментира повеќе.

Еден аналитичар го опишува она што досега се појавило како „врвот на ледениот брег“.