Осумдневен притвор заработи лицето кое вчера полицијата го приведе во врска со опожарувањето на возилото на прилепскиот пратеник, Петар Ристески.

Меѓутоа, притворот е за дело кое го сторил на распитот во полициската станица. Упатени извори за „360 Степени“ тврдат дека приведениот го искршил својот мобилен телефон кога му бил побаран од полициски службеник.


Поради тоа, во скратена постапка, ќе му се суди за сторено кривично дело спречување службено лице при вршење на службено дејство.

Во меѓувреме, задржано е уште едно лице за кое истражителите веруваат дека има информации околу палењето на автомобилот.

Од Јавното обвинителство велат дека денеска се обезбедуваат и ќе се прегледуваат видео снимките од надзорните камери, а ќе се вештачат и другите докази за да се утврди дали првото лице е поврзано со палењето на автомобилот.

Пожарот се случи вчера рано изутрината околу 01:45 часот и во него целосно изгоре автомобилот на пратеникот Ристески и делумно она на неговиот татко.

Ристески смета дека ова е обид за да го заплашат поради неговото противење на т.н. француски предлог, став што го споделува и партискиот лидер Христијан Мицкоски.