Приштина „на нозе“ по силувањето на 11-годишно девојче

Илјадници граѓани на Приштина излегоа на улиците поради случајот со силување на 11-годишно девојче во Косово, пишува „Евроњуз“.

Злосторството се случило во саботата кога пет лица силувале 11-годишно девојче од Приштина.

Косовските медиуми јавуваат дека девојчето било силувано од 17.30 до 00.30 часот во еден од градските паркови.

Судејќи по фотографиите на социјалните мрежи, црвена боја е фрлена на седиштето на косовската влада и Министерството за правда. Демонстрантите бараат смртна казна за сторителите.

Еден од осомничените за силување е 26-годишниот Екрем Реџепи. Приведени се и неговиот малолетен брат и уште тројца малолетници.

На четворицата уапсени им е изречен едномесечен притвор, а одлуката за петтоосомничениот треба да биде објавена денеска.

Една од организаторите на протестите, Трина Бинаку, рече дека силувањето на 11-годишно девојче е симбол на косовскиот патријархален систем.

Бинаку рече дека протестите ќе продолжат сè додека владата не воведе ефективни мерки за казнување на родовото насилство.

Шефот на косовската полиција во средата поднесе оставка поради, како што вели, професионалната совест во врска со овој случај.