Британскиот принц Вилијам вчера отпатува во ненадејна посета на Полска, каде се сретна со полски официјални претставници и британски војници, јави Би-Би-Си.

Британскиот престолонаследник отпатува во Жешов во југоисточна Полска, во близина на границата со Украина, каде што се состана со војниците од базата на 3-та бригада на територијалната одбранбена сила и полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак.

„Попладнево отпатував за Полска за да се сретнам со британските и полските војници каде што слушнав за нивната извонредна работа за поддршка на Украина. Мојата порака до нив во име на сите нас е: „Ви благодарам!“ – напиша Вилијам на Твитер.

Вилијам напиша дека е „фантастично“ да се вратиме во Полска.

„Нашите народи имаат силни врски. Преку нашата соработка за поддршка на народот на Украина и неговата слобода, која е наша и ваша слобода, овие врски се зајакнуваат уште повеќе“, рече тој.

Војската на Обединетото Кралство спроведува маневри со американските и полските сили на источното крило на НАТО.

Вилијам пристигна во главниот град Варшава за да се сретне со градоначалникот на градот Рафал Цашковски, а денеска ќе се сретне со претседателот Анджеј Дуда.

Неговата посета дојде набргу откако јапонскиот премиер Фумио Кишида се состана со полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Претходната посета на Вилијам со неговата сопруга Кејт беше во јули 2017 година.