Поволна ждрепка за Македонија во Лига на нации

Противници по мерка доби фудбалската репрезентација на Македонија во второто издание на Лигата на нациите, во кое ќе ги одмери силите со Грузија, со Естонија и со Ерменија во втората група од дивизијата Ц.

„Најискрено, во овој момент сите мисли и целата концентрација ни sе насоченi кон натпреварот со Косово. Но, бидејќи веќе ги добивме противниците за новото издание од Лига на нации, согласно нашиот квалитет и прикажаните игри и резултати во изминатиот период, целта на Македонија ќе биде борба за првото место. Во минатите квалификации многу пати покажавме дека рамноправно се носиме со кој било противник, а така ќе биде и овој пат. Одиме да го освоиме првото место во групата. На хартија противниците не се атрактивни, но секако поседуваат квалитет. За мене е важно што ние не стравуваме од никого и на секој натпревар ќе одиме на три бода“, изјави селекторот Ангеловски по ждрепката во Амстердам.


Победникот од групата ќе игра во плејофот за повисоката дивизија Б, како и за пласман на Светското првенство 2022 во Катар, ако тоа не го избори прегу регуларните квалификации.