Пороен дожд почна синоќа во некои делови на Словенија, а словенечката агенција за животна средина (Арсо) издаде црвено предупредување за северниот дел на земјата.

Најмногу дожд наврна на југот од подножјето на Јулијанските Алпи и во областа кон Горењска и Корушка.

Во тие региони во текот на ноќта веќе наврнале меѓу 100 и 200 литри дожд на метар квадратен, што е еднакво на месечната количина на врнежи, изјави метеорологот Бране Грегорчич за Радио Словенија.

„Денеска го засиливме предупредувањето за северниот дел на црвено, пообилни врнежи ќе има во текот на денешниот ден, а исто така и во текот на ноќта. Тежиштето на врнежите ќе се движи од запад кон исток, каде на некои места има пристаниште Уште не врнел“, рече Грегорчиќ.

Најголем дел од проблемите имало на подрачјето на Корушка и Горење, каде во некои делови веќе има поплави, а на места почнуваат и одрони.

Во текот на денот и утре се очекува излевање на реките и на истокот од земјава.

Како што информираат од сообраќајниот информативен центар, некои патишта се затворени поради последиците од невремето.