Полицијата трага по Афроамериканец кој вчера повреди 29 лица во Њујорк

Graphic: NY: Several people shot in NYC subway

Полицијата во Њујорк соопшти дека трага по 62-годишниот Френк Џејмс во врска со пукањето во метрото во Бруклин вчера, објави Си-Ен-Ен.

Според истражителите, тие имаат видео од насилникот кој е афроамериканц.


Официјални лица рекоа дека немале уапсени во врска со пукањето, во кое беа повредени најмалку 29 лица.

Ниеден од нив не е во животна опсаност.

Од нив, 10 беа застрелани, а другите беа повредени во паниката во метрото. Напаѓачот пукал 33 пати.

На местото на злосторството биле пронајдени пиштол, чаури, детонирани и неексплодирани гранати и секира.

Инцидентот се случил на метро станицата на 4-та авенија и 36-та улица во населбата Сансет Парк во Бруклин околу 08:30 часот по локално време.

Graphic: NY: Several people shot in NYC subway