Околу 4 часот утрово, припадници на бугарската полиција ги отстранија шаторите на демонстрантите кои бараа оставка а премиерот Бојко Борисов од три сообраќаници пункта во центарот на Софија.

Беа приведени 12 луѓе, меѓу кои и организаторите на протестот.

Организаторите беа уапсени затоа што одбија да ја извршат наредбата, односно немале лични карти, пренесува БТА. Подоцна беа ослободени.

„Повторно ќе ги градиме барикадите, но овој пат тие ќе бидат низ целата земја… “, рече адвокатот Николај Хаџигенов.

Протестите започнаа пред еден месец, а блокадите пред десетина дена. Според неофицијални информации, некои од демонстрантите биле уапсени.