Светско првенство во фудбал во Катар започнува денеска во 17:00 часот по средноевропско време со натпреварот меѓу домаќинот Катар и Еквадор.

Свеченото отворање беше планирано за 21 ноември, но беше поместено на 20 заедно со воведниот натпревар, со што се почитува традицијата првиот меч да го игра домаќинот или бранителот на титулата.

Стадионот на кој ќе се одржи ова ќе биде „Ал Бајт“, изграден минатата година, е со капацитет од 60.000 седишта.

Официјалното отворање на Светското првенство кое ќе трае до 18 декември ќе се случи во 15:45 часот на истиот стадион.

За прв пат во историјата, Светското првенство на ФИФА ќе се одржи во земја од Блискиот Исток.

Веќе 12 години, контроверзниот избор на Катар да биде домаќин на Светското првенство во 2022 година е обвиткан со скандали, од обвинувањата за корупција на ФИФА во гласањето на арапската земја, до ставот дека Катар не е способен да биде домаќин на Светското првенство, потегот без преседан на Светското првенство.

Но Катар направи чудо:

Комплетната инвестиција за севкупната инфраструктура во која не се само осумте климатизирани стадиони нема, но сите проценки на релевантни агенции и после сè што е изградено, а тука е и комплетно метро кое ги поврзува сите стадиони, сметката е – 200 милијарди долари.

Само како за споредба, осумте претходни домаќини на Светските првенства од САД во 1994 година до Русија со последниот Мундијал во 2018 година, заедно инвестирале вкупни 44,3 милијарди долари. А, само Катар – 220 милијарди. Или повеќе од пет пати од сите заедно.

1994 – САД: 500 милиони долари, 1998 – ФРАНЦИЈА: 2,3 милијарди долари, 2002 – Ј. КОРЕА/ЈАПОНИЈА: 7 милијарди долари, 2006 – ГЕРМАНИЈА: 4,3 милијарди долари, 2010 – Ј. АФРИКА: 3,6 милијарди долари, 2014 – БРАЗИЛ: 15 милијарди долари, 2018 – РУСИЈА: 11,6 милијарди долари и конечно КАТАР – 220 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Во последните години, најжестокиот поборник за Светското во Катар како домаќин на Светското првенство е претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

„Ова еднострано читање на моралот е лицемерно. Не сакам да давам животни лекции, но ова што се случува е крајно неправедно. пред да им читам морал на другите“, рече тој на прес-конференција во саботата. Мислам дека навивачите ќе преживеат три часа без пиво“, додаде претседателот на ФИФА.