Починаа 35 лица, 1.163 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа пријавени се вкупно 35 починати лица од кои 7 од Скопје (39г , 63г , 65г , 75г , 76г ,77г, 79г).

По 4 починати пациенти има Кавадарци(56г, 68г, 73г, 77г) и Штип (47г, 69г, 70г, 78г), 3 лица од Струмица (71г, 2 лица по 81г), по 2 починати пациенти од Прилеп (76г и 82г), Велес (72г, 85г), Крива Паланка (60г и 72г) и Битола (63г и 69г), и по 1 починат пациент од Куманово (66г), Гостивар (78г), Неготино (82г), Гевгелија (62г), Свети Николе (64г), Радовиш (68г), Охрид (64г), Кичево (69г) и Ресен (71г). Пеесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент починал дома.

Направени се 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи на КОВИД-19.
Регистрирани се 854 оздравени пациенти од:

Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164 лица.