Плусинфо: „Бисерите“ на Заев

Четиринасет луѓе ви изгореа во пожар во болница.

„И што сега, да се полиеме со бензин и да се самозапалиме“?

***

Што е со оставките?

„Ако може мртвите да ги оживееме, сите ќе си поднесеме оставки“!

***

Министерот за здравство понуди оставка, вие не ја прифаќате.

„Тодоров ли да го турам за министер, Филипче советник да му биде“?!

***

Размислувате ли вие за оставка?

„А што, Мицкоски да дојде на власт?! Не размислувам“!

***

Многу луѓе ни умираат од ковид-19?

„Еве, да може да воскреснат, јас ќе дадам оставка, па Мицкоски нека биде премиер ако сака“.

***

Имаме највисока смртност во Европа.

„Па во Африка ли да имаме“?!

***

Србите среде пандемија градеа ковид-болници од тврда градба, а вие поставувате контејнери.

„И што треба сега, Вучиќ да ни биде премиер?! „Тропикана“ да ја отвориме“?!

***

Пола Македонија ви изгоре во пожар.

– Да не треба Стојанче на ражен да го печеме?

***

Авионите за гасење пожар не ви беа сервисирани.

„И што треба сега, да ги слечеме падобраните и од авион да се фрлиме“?!

***

Австријците ни ги гасеа пожарите, не е ли срамота? Можеби ќе ве интересира

„Ќе гасевме и ние, ама бавно ни оди – требаше да задоцниме“?!

***

Немаме нови противпожарни возила, но затоа имаме нови државни лимузини.

„Да можело така еден пожар да се изгаси, сите ќе одевме пешки на работа“.

***

Нема преговори со ЕУ, не можете да го решите спорот со Бугарија, џабе Преспанскиот договор.

„Да не треба името да го вратиме“?!

***

Како се здушивте вака со ДУИ?

„Тие рекоа федерализација. Јас им реков, ако не па канализација да ви дадеме. И бидна…“

***

Има голема корупција.

„Тоа е убавината на демократијата“.

***

Правосудството ни е катастрофа.

„Да не треба на обвинители и на судии да им се јавувам“?!

***

А не им се јавувате?

„Не тропај глупости“!

***

Притвореници и затвореници ви шетаат по улици и патишта.

„Па за што градиме, да можат луѓето слободно да шетаа“т!

***

Почна учебната година, нема учебници…

„Кога бев дете, да не читавме учебници случајно… И што ми фали, премиер станав“!

***

Велат дека лошо владеете.

„Ако не, па Грујо да го вратиме…“

Плусинфо