epa08338963 A man wearing a protective face mask walks past the Russian Church in Sofia, Bulgaria, 02 April 2020. The Bulgarian government is considering extending the state of emergency until 14 April 2020 due to the ongoing pandemic of the COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus, reports sate. EPA-EFE/Borislav Troshev

Не престануваат реакциите по новот случај на шпионажа во Бугарија, во кој вчера беа протерани тројца руски свештеници со образложение дека биле закана за нацоналната безбедност.

Поранешниот премиер и копретседател на партијата „Продолжуваме со промените“, Кирил Петков жестоко реагира на како што вели, фактот што уште еднаш Софија од странски служби морале да откријат шпион во Бугарија..


Вели како е можно Македонија да има подобри разузнавачки информации од бугарските, алудирајќи на тоа дека уште пред 10 дена Македонија го прогласи рускиот свештеник Васијан Змеев за персона нон – грата, а Бугарија го протера дури вчера.