Унгарската претседателка Каталин Новак доби на подарок шарпланинец од шефот на државата Стево Пендаровски, јавува Фактор.

Претседателката Новак денеска е во официјална посета на Македонија и предвидено е заедно со македонскиот колега да го посетат гробот на Гоце Делчев.

Предвидена тет-а-тет средба на двајцата претседатели и пленарен состанок на делегациите на двете земји.

Во агендата на унгарската претседателка предвидени се и средби со претседателот на Собранието, Талат Џафери и премиерот Димитар Ковачевски.