„Педер, ќе се е*еш со црнци“ – Началник во МВР со расизам и говор на омраза против ЛГБТ (ФОТО)

Висок полициски службеник јавно извршил говор на омраза на расна и сексуална основа во која споменува секс со „црнци“ и „хомосексуалци“.

Полицискиот службеник Танчо Пројковски, кој е ексначалник на СВР Струмица, а сега во техничката влада дополнителен началник на СВР Струмица, на социјалните мрежи ја коментира работата на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев и користи говор на омраза, што е казниво со македонските закони.

Во коментарот објавен на Фејсбук Пројковски пишува: „Мрш бе, педер, уште неколку дена и ќе се е*еш со црнци“.

Пројковски е симпатизер на СДСМ и на социјалните мрежи не крие дека ги поддржува политиките на партијата на Зоран Заев, кој е од истиот град како и началникот на МВР.