Партијата на Борисов ќе добие мандат за состав на влада

Во понеделник ќе биде врачен првиот мандат за формирање влада на ГЕРБ како најголема партија во парламентот.

Ова го соопшти претседателот Румен Радев.

„Во понеделник ќе го врачам првиот мандат на најголемата група во парламентот. Се надевам дека времето што го дадов е искористено на најдобар начин“, рече шефот на државата.

Лидерите на пратеничките групи коментираа дали ќе го поддржат првиот мандат на ГЕРБ, кој ќе биде доделен во понеделник, на 5 декември, два месеци по предвремените парламентарни избори.

Водачот на БСП, Корнелија Нинова, посочи дека ќе гласа „против“ и дека нема да поддржи мандат на ГЕРБ.

Кирил Петков од „Продолжуваме со промената“ објасни дека гледајќи ја координацијата на „хартиената коалиција“ меѓу ГЕРБ, ДПС и БСП, можно е да се формира влада со првиот мандат на ГЕРБ.

И копретседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов очекува ГЕРБ да го реализира првиот мандат – „преку „Бугарски подем“, но ДБ категорично нема да даде поддршка на мандатот доделен на партијата на Бојко Борисов.

За партијата ДПС на Ахмед Доган, ова е најважната тема што ГЕРБ треба да ја сфати сериозно, повика тој.

Лидерот на „Бугарски подем“ Стефан Јанев коментира дека пратеничката група е подготвена за разговори по врачувањето на првиот мандат на ГЕРБ. На прашањето дали може да биде премиер на таков кабинет – Јанев рече дека „тоа не е негов детски сон, но ако добие понуда, тој е подготвен да разговара“.

Пратеничката група на „Вазраждане“ нема да поддржи влада со мандат на ГЕРБ, изјави лидерот Костадин Костадинов.