Македонија

Свет / Балкан

Бизнис

Според Шекеринска, членството во НАТО ни донело „поволна“ еврообврзница?!

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која од уста не го вади НАТО, го поврза членството на Македонија во Северноатлантската алијанса и со „поволната“ еврообврзница...

Феномени

Популарни

Кариера

Колумни

Претседателот на МАНУ е опасен затоа што не лаже – пишува Горан Момироски

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев не лажел кога зборувал за опасноста од укинување на таканаречените "македонски" катедри на "Блаже Конески" при УКИМ. Професорот Коцарев...

Слово за нацијата – пишува проф. Ганка Цветанова

Проф. Ганка Цветанова Имајќи во предвид дека ниту една нација или, пак, јазик е невозможно да се создаде/измисли со било каква одлука, оваа колумна е...

Оставки, бе, неспособни! – Пишува Роберт Димитриевски

Џабе везете! Бадијала се пенавите за да прогласите успех, некаква си победа на правдата, функционирање на институциите. Колку повеќе се обидувате да ги замајувате...

Не навивам за „Северна“ – Пишува Роберт Димитриевски

Не толку одамна сите беа горди на него. Го истетовира македонското знаме на градите, Македонците од САД и од Канада доаѓаа на неговите натпревари...

Заев лаже – пишува Горан Момироски

Да се каже дека Заев лаже не е некоја нова вест ниту изненадување. Во исто време е можност тие што ќе го обвинат јавно Заев...

Спорт

Најдобриот на сите времиња ќе ја предводи македонската репрезентација

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Кирил Лазаров е нов селектор на Македонија, потврди првиот човек на националната ракометна федерација, Живко Мукаетов. “Сакам...

Историскиот говор на Тони Стојановски испишан на ѕидовите во просториите на ФФМ!

Репрезентацијата на Македонија по добро ќе ја памети оваа чудна 2020 година, бидејќи преку финалето на Лигата на нациите и победата кај Грузија ...

Не пропуштајте