Home Search

бирн - search results

If you're not happy with the results, please do another search

Софија бара од Косово да ги признае Гораните за бугарско малцинство

По успехот со Албанија, Бугарија се врти кон Косово, барајќи да ги признае Гораните за бугарско малцинство, потврди Петар Харалампиев од Државна агенција за...

Германија го претстави паметното комбе без возач

Германската железница „Дојче Бан“ го претстави своето првото возило без возач. Тоа е „паметното“ урбано возило што поминува низ улиците на германската бања и...

БЕСА му се заканува на Заев

Партијата БЕСА му упатува отворени закани на лидерот на СДСМ дека ќе ја загуби подддршката од Албанците ако продолжи со својата политика на поддршка...

Статус од кој бегаат и провладините и опозициските медиуми

Новинарката на „Балканската истражувачка мрежа“ (БИРН) Мери Јордановска денеска со критика до владините институции кои што според неа ги злоупотребуваат активностите на медиумот во...

Македонија ја чека жешка политичко – судска недела

По празникот Рамазан Бајрам и посетата на еврокомесарот за проширување Јоханес хан кој инсистира на брзи реформски чекори на патот кон ЕУ Македонија ја...

Нова влада стари приказни: Вицепремиер во војна со медиуми

По објавувањето на анализата на проектот Призма на Балканската истражувачка мрежа (БИРН) во која се зборува за врската меѓу компанија во сопственост на вицепремиерот...

Призма: Кои се партнерите на вицепремиерот Анѓушев од Белизе?

Балканската истражувачка мрежа БИРН истражува кој е основачот на фирмата „Макинвент“ која што е регистрирана  на островот - даночен рај Белизе, со кого новиот...

Каракачанов ја одбележува смртта за загинатите Македонци во првата светска војна

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов кој што е дел од владата на Бојко Борисов вчера бил патрон на „Денот на Македонија“ во Софија...