Османи: Прво почеток на преговори, па „Бугарите во Уставот

Вклучувањето на Бугарите во Уставот на земјата е израз на напредок и е најдоброто решение, но тоа не може да се направи пред почетокот на преговорите со Европската унија, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи за ТВ21.

За можноста Бугарија да го укине ветото за почеток на преговорите со ЕУ во јуни, тој изрази надеж дека ќе има деблокада, но објасни дека не може да предвиди кога.

„Топката веќе не е во наше поле, таа е во полето на Бугарија. Ќе има ли стратешка одлука регионот да не влезе во негативна воена динамика“, нагласи Османи, додавајќи дека во наредните недели интензивно ќе се работи на се постигнува решение.

Премиерот Кирил Петков пред неколку дена изјави дека правата на Бугарите во РСМ треба да се гарантираат со амандман на Уставот, потсетува БГНЕС.

Според него, Бугарија не треба само да го укине ветото за Северна Македонија, туку да го помести.

Промената на Уставот мора да се случи пред првото поглавје и да ги ставиме на шините за Европа, но критериумите што тие треба да ги исполнат мора јасно да ги поставиме од нас, нагласи тој.