Министерството за здравствo кое го предводи кинистерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека во послените 24 часа починале 22 , и дфека има 118 новозаразени и 396 оздравени пациенти.

„Направени се 1.245 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19: Скопје – 93, Кавадарци – 11, Битола – 5, Прилеп и Струга – по 2, Куманово, Велес, Крива Паланка, Кратово и Богданци – по 1. Регистрирани сe 396 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Битола – 37, Прилеп – 26, Кавадарци – 16, Штип – 15, Куманово – 13, Кочани – 12, Тетово – 11, Крива Паланка, Гевгелија и Берово – по 10, Велес – 9, Кратово и Делчево – по 8, Демир Хисар – 6, Охрид и Неготино – по 5, Валандово – 4, Свети Николе и Пробиштип – по 3, Струмица, Радовиш и Демир Капија – по 2, Струга, Гостивар, Кичево и Пехчево – по 1. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 18 починати лица: 6 починати лица од Скопје (63, 68, 70, 71, 72 и 89), 3 починати лица од Струмица (71, 73 и 87), по 2 починати лица од Пробиштип (60 и 67) и Неготино (66 и 90) и по едно починато лице од Битола (81), Демир Хисар (87), Кочани (78), Кратово (79) и Штип (65). Сите пријавени лица се починати во болнички услови. 0Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 03.11.2021 до 26.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Куманово (1) и Пехчево (1). Починатите лица се на возраст од 61 до 88 години. Две од пријавените лица се починати во болнички услови и две лица во домашни услови“, соопшти Министерството за здравство.