Нов хаос во Израел и Газа, неуспех на мировната операција (ВИДЕО)

Пропаднаа обидите на повеќе блискоисточни фактори да постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас по неколку дневните судири во кои загинаа над 160 лица, повредени се повеќе стотици а раселени се десетина илјади луѓе.

Вечерва агенциите јавуваат за нови напади на израелската и на артилеријата на Хамас.


Во видеото што го објавуваат медиумите се гледа реакција на антиракетниот систем на Израел кој уништува ракети упатени од Газа кон израелска територија.