Николовски не кажува дали ќе има одговорност за софтверот на Рашковски

На прашање на МИА дали во случајот со софтверот за сообраќајни прекршоци на Драги Рашковски, станува збор за висока корупција и дали ќе се бара одговорност од Рашковски, вицепремиерот за спречување корупција, Љупчо Николовски, со непрецизен одговор:

„Институциите треба да си ја вршат работата во рамките на своите надлежности и тоа важи за секој случај за кој постои каков било сомнеж. Законите мора да се почитуваат и пред законот сите сме еднакви. Конкретно за овој случај, надлежните институции постапуваат, Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција отвори предистрага по допрен глас за набавката на софтверот и соопшти дека се издадени повеќе наредби за прибирање на потребната документација“.

Власта вели дека се’ е регуларно, но во петокот Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција изврши претрес во домот на сопственикот и во просториите на фирмата „Инвока груп“ која се поврзува со софтверот.

На распит во врска со „софтверот на Рапковски“ во ЈО биле повикани екс-техничкиот премиер на МВР Наќе Чулев и актуелниот Оливер Спасовски, но не и самиот Рашковски.

Пред извесно време, Николовски изјави дека нема да бара разрешување на поранешниот генерален секретар на Владата и актуелен секретар во кабинетот на премиерот, Драги Рашковски, за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци вреден 81 000 евра, кој не го користи ниедна институција, потсетува 360 степени.