Во најголемите поплави ви Белгија во последните 20 години, се искачи на 11 лица, јавија белгиските медиуми.

„Властите ја потврдија смртта на 11 лица“, соопшти телевизискиот канал РТБФ.

Во меѓувреме, властите во областа Ахрвејлер во западната германска Рајнска област-Пфалц соопштија дека немаат информации за повеќе од илјада луѓе.

„Во моментов претпоставуваме дека има околу 1.300 исчезнати лица. Само во областа на окружниот град Бад Ноенахр-Ахрвајлер, од утрово имало околу илјада повици, а операциите за спасување продолжуваат“, се вели во соопштението на службата.