Нетанјаху по трет пат се враќа како премиер на Израел

Израелскиот премиер Јаир Лапид му ја честиташе изборната победа на Бенјамин Нетанјаху за да, по завршувањето на пребројувањето на гласовите на овонеделните избори, објави Гардијан.

Нетанјаху, претседател на конзервативната партија Ликуд и најдолговечниот премиер на Израел, се очекува да започне со трет мандат како премиер, по коалицијата со верски и екстремно десничарски сојузници за формирање влада.


Блокот, кој ја вклучува екстремистичката Верска ционистичка партија и две ултраортодоксни партии, освои удобно мнозинство на изборите во вторникот, петти во земјата во последните четири години.

„Му посакувам успех на Нетанјаху во име на народот на Израел и државата Израел“, рече Лапид во изјавата, додавајќи дека премиерот му наредил на својот кабинет да се подготви за „уреден трансфер на власта“.

Нетанјаху беше соборен од функцијата минатото лето од коалиција која формираше таканаречена „влада на промените“.

Победата на изборите беше референдум за способноста на Нетанјаху(73) да владее и покрај тоа што му се суди по обвиненијата за корупција, што тој ги негира.

Нетанјаху најверојатно ќе се врати на својата функција за неколку недели на чело на најдесничарската влада во историјата на Израел.