„Не“ за мобилизација: Уапсени Руси кои протестираа против одлуката на Путин

Над 1.300 луѓе се приведени во десетици градови во Русија за време на протестите против делумната мобилизација најавењна од рускиот лидер Владимир Путин.

Московското обвинителство соопшти дека учеството во протести и недозволени „масовни настани“ е казниво дело што може да резултира со „до 15 години затвор“.

Стотици луѓе беа уапсени во Санкт Петербург и Москва, додека се појавија фотографии од полицијата како користи палки против демонстрантите.

Во третиот по големина руски град Новосибирск, на видео објавено на социјалните мрежи се гледа како демонстрант извикува: „Не сакам да умрам ниту Путин ниту за тебе!“

Организатор на протестите е руското движење „Весна“ кое повика на протести. На социјалните мрежи се објавени  видеа од протести во источниот дел на Русија, во  во Новосибирск, Иркутск, Томск и други градови.