НАТО со „силна порака“ за членство на Украина, но без – датум

НАТО испраќа „силна порака“ за членството на Украина, но без да даде распоред

Украина ќе добие „позитивна порака на патот кон членство“ во НАТО. Ова го изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, цитиран од „Ројтерс“.


На самитот во Вилнус, лидерите на НАТО ќе разговараат за последиците од руската инвазија што ја донесе војната пред нивниот праг.

Несогласувањата меѓу 31 земја-членка околу пристапувањето на Украина значат дека Киев нема да добие директна покана за приклучување, нешто што Русија тврди дека ќе ја загрози нејзината национална безбедност.

Сепак, Столтенберг увери дека Киев ќе добие поголема воена помош и олеснување на формалните услови за да се приклучи на нов формат на соработка со Алијансата, како што е т.н. Советот НАТО-Украина утре треба да го одржи првиот состанок.

„Уверен сум дека ова ќе биде позитивна и силна порака за Украина и нејзиниот пат напред кон членство“, рече Столтенберг неколку часа пред да биде домаќин на самитот во главниот град на Литванија.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан, исто така, рече дека состанокот ќе испрати „позитивен сигнал“ за кандидатурата на Киев за членство.

Тој посочи дека ќе биде зацртан „реформски пат“ за Украина да се приклучи на НАТО, но нема да прифати распоред за нејзино членство.