Најмалку 26 украински војници загинале или се исчезнати во руските воздушни напади

Според украински извори, најмалку 7 војници загинале, а 15 други се повредени како резултат на руски воздушни напади, јавува германскиот весник ФАЗ.

Покрај тоа, 19 војници се водат како исчезнати, соопшти Министерството за внатрешни работи во Киев во четвртокот наутро.

Засега е непознат точниот број на загинати украински војници во другите руски акции во Украина ниту бројот на загинати и поведени на руска страна.