Кирил Десподов, кој игра како крило и центарфор за Лудогорец, во името на соиграчите од фудбалската репрезентација на Бугарија порачува дека им е „многу важен“ стартот во Лигата на нациите против Македонија на стадионот во Разград, каде што е домаќин неговиот тим.

„На 2-ри влегуваме во кампот. Целиот тим ќе се чувствува добро, бидејќи Лудогорец ќе обезбеди совршена база за тренинзи, совршен терен со совршена соблекувална, чист стадион. Да се ​​надеваме дека стадионот ќе биде полн против Северна Македонија. Мислам дека условите ќе бидат совршени. Од нас се бара победа. Натпреварот е многу важен, сепак, играме против Северна Македонија. Сакам да кажам, ако некој не разбрал, во име на тимот, дека овој натпревар е многу важен“, неколку пати нагласи фудбалерот роден во Кресна, Пиринска Македонија, кој има 28 настапи пет гола за бугарскиот национален тим.

Натпреварот Бугарија – Македонија од Лигата на нациите ќе се одигра на 2 јуни на „Хувефарма арена“, со капацитет од 10.422 места за седење. Три дена подоцна избраниците на селекторот Благоја Милевски гостуваат и во Гибралтар, а потоа следуваат два меча дома – на 9 јуни со Грузија и на 12 јуни повторно со Гибралтар.

Ова ќе биде прво одмерување на силите со Бугарите на официјално натпреварување, а на досегашните седум пријателски средби „црвено-жолтите“ имаат две победи, една нерешена и четири порази.