Бајден најде бројни жртви за рекордно високите цени на бензинот во САД и високата стапка на инфлација, која е една од највисоките во последните 40 години.

Американскиот претседател Џо Бајден удри и по нафтениот гигант Ексон, обвинувајќи ја компанијата дека заработува „повеќе пари од Бог“ додека Американците страдаат на бензинските пумпи. Иако, „Ексон“ вели дека го зголемува производството, а многу граѓани ја обвинуваат политиката на Бајден за високите цени на бензинот, објавува „Мондо.рс“.


Говорејќи во пристаништето во Лос Анџелес, Бајден најде многу жртви за рекордно високите цени на бензинот во САД и висока стапка на инфлација, вклучувајќи ја и бродската индустрија и рускиот претседател Владимир Путин. Што се однесува до цените на бензинот, Бајден го издвои нафтениот гигант Eксон.

– Ексон заработи повеќе пари оваа година отколку Бог. Една работа сакам да кажам за нафтените компании… Тие не дупчат, затоа што заработуваат повеќе пари, не произведуваат повеќе нафта. Број два, причината, тоа е да купуваат сопствени акции, кои треба да се оданочат. Ексон, почнете да инвестирате и почнете да плаќате даноци, ви благодарам – им рече тој на новинарите.

Подоцна во петокот, портпаролот на Ексон изјави за Форбс дека компанијата всушност го зголемила дупчењето во Пермскиот басен под Тексас за 70 отсто помеѓу 2019 и 2021 година и троши 50 проценти повеќе за зголемување на капацитетот за преработка во регионот во 2022 година, во споредба со 2021 година. Портпаролот рече дека Ексон изгубил повеќе од 20 милијарди долари во 2020 година и платил 40,6 милијарди долари даноци во 2021 година, што е зголемување за 17,8 милијарди долари во споредба со 2020 година.

Со оглед на тоа дека инфлацијата, цените на бензинот и економските грижи се трите главни прашања за американските гласачи, неодамнешната анкета на ABC News покажа дека 71 процент од Американците не ги одобруваат напорите на Бајден да го спречи растот на цените, а 72 отсто не се задоволни од неговите обиди да урне цената на гасот.

Освен што ги обвинува компаниите како „Ексон“, Бајден постојано ја користел фразата „поскапување на Путин“ во обид да го обвини рускиот лидер и воената операција на Москва во Украина за наглото зголемување на трошоците за живот во САД.

Стапката на инфлација во Соединетите држави нагло порасна откако Бајден ја презеде функцијата минатиот јануари, од просечните 1,4 отсто во декември 2020 година на 7 отсто во декември 2021 година, два месеци пред руските трупи да влезат во Украина. Цените на бензинот исто така се зголемија од просечните 2,28 долари за галон во декември 2020 година на 3,40 долари една година подоцна, пишува „Мондо.рс“ повикувајќи се на „РТ“.

Критичарите на Бајден велат дека либералната политика на трошење на претседателот предизвикала инфлација, додека неговата политика за зелена енергија, вклучувајќи забрана за изнајмување нови бунари и затворање на гасоводот канадско-американски Кејстон КСЛ за време на неговата прва недела на функцијата, ја попречува американската енергетска индустрија. Покрај тоа, неговата одлука да воведе ембарго на увозот на руска нафта и гас, исто така, ги ограничи испораките на гориво во САД.

https://twitter.com/atrupar?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1535320804489146369%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffaktor.mk%2Fadmin-faktor%2FeditPost%3Fid%3D161903