Руските сили за противвоздушна одбрана „потиснаа“ напад со украинско беспилотно летало врз Москва, објави руското Министерство за одбрана, обвинувајќи го Киев за „терористички чин“ против главниот град на земјата.

Нападот рано во понеделникот дојде еден ден откако Украина вети дека ќе „одмазди“ за рускиот ракетен напад врз црноморското пристаниште Одеса.

На два километри од зградата на министерството биле пронајдени фрагменти од дрон.

Министерството за одбрана го нарече „терористички напад“, додека градоначалникот Сергеј Собјанин изјави дека околу четири часот наутро биле погодени две нестанбени згради.

Не е јасно дали беспилотните летала удриле во зградите кога биле соборени или зградите биле намерно погодени.

Од Киев нема коментар.