Москва сака да обезбеди копнен коридор низ Украина до отцепениот молдавски регион Придњестровје, изјави шефот на молдавската разузнавачка служба.

Шефот на молдавското разузнавање рече дека постои „многу висок“ ризик од нова руска офанзива на истокот на неговата земја следната година и дека Москва сè уште има за цел да обезбеди копнен коридор низ Украина до отцепениот молдавски регион Придњестровје.


„Прашањето не е дали Руската Федерација ќе изврши нов упад на територијата на Молдавија, туку кога тоа ќе го направи“, изјави Мустеата за телевизискиот канал TVR-Молдавија.

Тој рече дека неговата агенција верува дека Русија разгледува неколку сценарија за да стигне до Молдавија и дека е можно офанзивата да започне во јануари или февруари, или подоцна во март или април.