Освен претседателот на Собранието, Талат Џафери, албанската опозиција ги обвинува и првиот човек на ДУИ, Али Ахмет и на АА, Арбен Таравари за молкот за интерпелацијата што ја поднесоа до Собранието.

Пратеничката на Алтернатива, Сафије Садики Шаини, вели дека ААА заедно со Движењето Беса и Демократското движење очекуваат првиот човек на Собранието, Талат Џафери да свика седница за интерпелација против главниот обвинител, Лубомир Јовески. Пратеничката Шаини вели дека се изненадени од молкот на ДУИ и Алијансата за Албанците за барањето за интерпелација за постапките на Јовески во врска со случајот со пожарот во модуларната болница во Тетово.


https://youtu.be/nRhC5hf-