Тања Милевска, дописничка од Брисел на Македонска информативна агенција (МИА), без влакно на јазикот на Твитер за ветото од францускиот претседател Емануел Макрон за старт на преговори на Европска унија со Македонија.

Пред да стане претседател на Франција во мај 2017 година, Макрон има работено како инвестициски банкар во „Ротшилд енд Ко.“.

Претходно, овојпат наведувајќи му го целото име и презиме, Милевска на англиски повторно за шефот на француската држава:

„Не можам доволно да му изначеститам на Емануел Макрон. Првоодделенците имаат подобри лидерски вештини“, твитна таа како реакција на изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ: „И ние ли ќе добиеме исти гаранции од ЕУ како Северна Македонија ако го решиме косовското прашање?“.