Франција нема да прима мигранти од италијанскиот остров Лампедуса, изјави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманен, пренесоа медиуми.

Неговите зборови беа во врска со рекордниот број бегалци кои пристигнаа на медитеранскиот остров.


Новопристигнатите мигранти во Лампедуса сега се побројни од целото население на малиот италијански остров.

Според податоците на Меѓународната организација за миграција во Обединетите нации, од понеделник до среда минатата недела, околу 8.500 луѓе слетале во Лампедуса со 199 чамци.

Тоа ја натера претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да го посети островот во недела за да објави план за итни случаи.

Дарманен истакна дека Париз го известил Рим дека е „подготвен да им помогне да ги вратат луѓето во земјите со кои имаме добри дипломатски односи“, давајќи примери за Брегот на Слоновата Коска и Сенегал.

Сепак, Франција „нема да прифати мигранти“ од островот, беше категоричен тој.

Италијанскиот премиер Џорџија Мелони ги повика партнерите од Европската унија да преземат поголема одговорност.