Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски денеска откри што велат анкетите на ВМРО-ДПМНЕ за партиските рејтинзи.

Наспроти анкетата на непознатиот ТИМ Институт кој во анкета нарачана од СДСМ тврди дека владеачката партија води со околу 50 илјади гласови, Мицкоски тврди дека неговата партија води со најмалку 100 илјади гласови пред СДСМ.

За да се утврди кој е во право Мицкоски бара предвремени избори и ветува дека ако загуби ќе работи со Заев на економијата и интеграциите во ЕУ и НАТО.

Делот од прес конференцијата на оваа тема по 36 минута.

https://www.facebook.com/MickoskiHristijan/videos/480607899448436/?sfnsn=mo&s=1317270620&vh=e