Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги ќе го посетат Киев денеска за прв пат од почетокот на руската војна во Украина, во историско заедничко патување.

Тројцата водачи тргнаа со ноќен воз за Киев, според сликите објавени од La Repubblica рано денеска.


Тие треба да преминат во Украина од полската граница, објави италијанскиот дневен весник, иако нивните прецизни планови за патување не се познати, бидејќи Париз, Берлин и Рим не дадоа официјални детали за многу очекуваното патување.

Француските и романските медиуми објавија дека романскиот претседател Клаус Јоханис треба да им се придружи на тројцата водачи во Киев, по друг пат во четврток наутро.

Заедничката посета на лидерите на трите најголеми економии на ЕУ има важна симболична тежина, особено пред следниот состанок на лидерите на ЕУ следната недела, кога тие треба да одлучат дали да и дадат кандидатски статус на Украина за да се приклучи на блокот.

Што ќе кажат Макрон, Шолц и Драги за ова прашање се уште е нејасно.

За време на посетата во средата на Молдавија, која исто така бара статус на кандидат за ЕУ, Макрон ја остави отворена вратата за перспективите и на Киев и на Кишињев.

„Сакам да испратиме јасен и позитивен сигнал, но мораме да изградиме едногласност меѓу членките на ЕУ. Мислам дека не можеме да ја одвоиме Молдавија од Украина во изгледите што ги даваме“, рече тој.

„Нема консензус за кандидатски статус но нема ни консензус против кандидатски статус. Но, се чини дека постои консензус за трет начин – кандидатски статус со услови“, изјави за Брисел дипломат запознаен со темата.