Македонија во финишот избори реми во Естонија

Три дена по триумфот над Косово, фудбалската репрезентација на Македонија во изменет состав одигра нерешено 3:3 во Естонија во третото коло од дивизијата Ц во Лигата на нациите.

Избраниците на селекторот Игор Ангеловски поведоа само по три минути игра со комичниот автогол на Мартен Куск, но можат да бидат задоволни со освоениот бод со оглед на тоа што губеа со 3:1.

Естонците, кои се 108. на листата на ФИФА, ги делеа 14 минути од изненадување против 66. селекција во светот, откако Франк Ливак погоди од пенал во 76. минута по двата гола на Рауно Сапинен во 33. и во 61. минута.

Претходно Александар Трајковски во 67. минута пропушти да израмни на 2:2, пред „црвено-жолтите“ да ги спасат од Горан Зајков со својот прв гол за националниот тим две минути пред крајот.

Македонија го зачува врвот во првата група со 5 бода, колку што има и Грузија, која ремизира 2:2 со Ерменија на неутрален терен и доаѓа на реванш во Скопје на 14 октомври од 20:45 часот.