Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел по неколкучасовна дебата одлучија да ги поддржат препораките на Европската комисија за доделување кандидатски статус на Украина и Молдавија, објави на Твитер претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Тоа е историски момент. Ова е клучна кора на вашиот пат кон ЕУ. Честитки до Володимир Зеленски и Маја Санд, како и до народот на Украина и Молдавија. Имаме заедничка иднина“, рече Мишел.

И претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Леј, упати честитки до лидерите на Украина, Молдавија, но и Грузија која доби европска перспектива.

Вашите земји се дел од европското семејство, а денешната одлука на лидерот го потврдува тоа“, напиша Лајен на Твитер.

Фон дер Лајен денеска изјави дека е убедена оти Украина и Молдавија што поскоро ќе почнат да ги спроведуваат потребните реформи.

„Нема подобар знак за надеж за граѓаните на Украина, Молдавија и Грузија во овие тешки моменти“, им рече таа на новинарите на маргините на самитот на ЕУ во Брисел откако Украина и Молдавија добија статус кандидат за ЕУ, додавајќи дека домашната работа сè уште треба да се заврши задача, објави Ројтерс.

„Длабоко сум убедена дека нашата одлука што ја донесовме денес не зајакнува сите нас. Таа ги зајакнува Украина, Молдавија и Грузија пред руската агресија“, посочи таа.

Фон дер Лајен рече дека денешната одлука ја зајакнува Европската унија бидејќи уште еднаш му покажува на светот дека Европската унија е обединета и силна во соочувањето со надворешните закани.