Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров влезе во историјата на Лигата на шампионите како рекордер со 250 настапи, откако заигра за Нант и во вечерашниот реванш од осминафиналето со Кјељце.

На тој начин селекторот и репрезентативец на Македонија му побегна на Арпад Штербик за еден натпревар, а трет е Тиери Омејер со 240. Следуваат Никола Карабатиќ со 237, Јонас Калман со 225, Тимур Дибиров со 217, Виран Морос со 215, Виктор Томас со 214 итн.

Лазаров придонесе со 4 гола за триумфот на Нант од 34:31 во Полска, со кој Французите се пласираа во четвртфиналето, овозможувајќи му на 40-годишниот леворак бомбардер уште најмалку два настапа во ЛШ, речиси сигурно против Веспрем.

На вонсериските постигнувања на македонскиот десен бек ЕХФ му посвети твит со пригодно видео: