Шефот на рфуската диполоматија, без да наведе извор, изјави дека неименувани претставници на Пентагон зборуваат за можен „удар со обезглавување“ врз Кремљ во случај на руска употреба на нуклеарно оружје, пишува руска „Правда“.
Сергеј Лавров рече дека Москва го доживува ова како подготвеност на Вашингтон да го „елиминира“ рускиот претседател.

Доколку таквите идеи навистина некој ги негува, тој треба многу внимателно да размисли за можните последици од таквите планови, предупреди Лавров.

„Акциите на колективниот Запад и нивниот марионетски претседател на Украина Володимир Зеленски ја потврдуваат глобалната природа на украинската криза – вели Лавров цитиран од Ројтерс..

Не е тајна дека стратешката цел на САД и нивните сојузници во НАТО е да извојуваат победа над Русија на бојното поле како механизам за слабеење, па дури и уништување на нашата земја“, вели Лавров, додавајќи: „Нашите противници ќе направат се за да го постигнат тоа. цел“.

Според првиот руски дипломат, најмногу корист од „жешкиот конфликт“ (во Украина) се Соединетите држави, кои се обидуваат да го извлечат максимумот од него и на економски и на стратешки план.

Вашингтон, исто така, ја решава клучната геополитичка цел да ги уништи традиционалните врски меѓу Русија и Европа и да ги направи своите европски сателити уште позависни од себе, посочи Лавров.

Според него, САД прават се што е можно за да го продолжат конфликтот во Украина и да го направат уште понасилен.

Од февруари, Киев доби повеќе од 40 милијарди долари воена помош, износ еднаков на одбранбените буџети на многу европски земји, истакна Лавров.