Турција вчера го повика шведскиот амбасадор во Анкара, Стафан Херстром, на разговор за демонстрациите во Стокхолм, по демонстрациите во Стокхолм на која за „нозе“ била обесена кукла што го претставува турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и тоа пред градското собрание, изјави дипломатски извор за Ројтерс.

„Очекуваме дека сторителите на инцидентот ќе бидат идентификувани и дека ќе се спроведат потребните процеси и Шведска ќе ги исполни своите ветувања“, изјави дипломатски извор од Турција.


Сцените на протестите во Стокхолм го истакнаа прашањето за турското владеење во минатото, при што Ердоган рече дека на членовите на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) не треба да им се дозволи да парадираат низ Шведска.

Видеото споделено од провладините турски медиуми го покажа, како што велат, протестот на членовите на ПКК на кој тие закачија кукла на Ердоган пред градското собрание на Стокхолм.

Овој нов инцидент се случува во време кога Турција од мај ги спречува Шведска и Финска да се приклучат на НАТО, под обвинение дека засолништа на членови на ПКК и организации блиски до неа, кои ги смета за терористи.