Кристофер Хил: Имаме проблем со Курти

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил изјави дека Западот има проблем со премиероти Албин Курти.

Како што истакна, Курти не сака да прифати предлози за деескалација на ситуацијата на Косово и Метохија, додека Белград е конструктивен и се поквалитетен партнер, објави Б92.


Во интервју за Гласот на Америка, Хил рече дека „прашањето е дали САД можат да сметаат на Курти како партнер“ и дека има суштински проблем со него бидејќи тој не е подготвен да ги прифати предлозите на САД и на Европската Унијата. Тој додаде дека одлуката за тоа ќе и ја препушти на американската амбасада во Приштина.

Тој посочи дека Курти ќе мора да направи „некои промени“ доколку сака да смета на САД како пријател и партнер.

„Не се сеќавам дека некогаш сум видел толку длабоки поделби во односите меѓу Приштина и Вашингтон“, рече Хил, нагласувајќи дека земјите-членки на Квинтата ја споделуваат загриженоста за дејствијата на Приштина.