Нема изгледи за мировни преговори со Украина се додека дијалогот со Русија останува забранет со украинскиот закон и ако Западот не дозволи Киев да биде флексибилен по ова прашање“ изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, цитиран од ТАСС.

Зеленски предложи мировен план за Украина – Кремљ го отфрли

По изјавата на турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу дека Москва е подготвена да преговара со Киев, Песков истакна: „Во ситуација кога на претседателот на Украина му е забрането со украинскиот закон да контактира или на кој било начин да се ангажира со нас и кога Западот очигледно не е подготвен да му дозволи на Киев каква било флексибилност, нема изгледи за дијалог во моментов“.

Песков вели дека Русија отсекогаш била подготвена да ги решава проблемите преку преговори и потсети дека рускиот претседател Владимир Путин повеќепати изјавил дека е подготвен да го стори тоа.

„Се разбира, повеќе би сакале да ги постигнеме нашите цели на мирен и дипломатски начин“, нагласи Песков.

Највисокиот турски дипломат во вторникот рече дека Анкара го поддржува претходно предложениот план на украинскиот претседател Володимир Зеленски за мирно решавање на војната.

На 22 декември, Wall Street Journal објави дека Киев работи на последните детали од својот предлог за мирно решавање на конфликтот, кој би можел да биде објавен овој февруари.