Барикадите на косовските Срби на северот на Косово ќе бидат отстранети почнувајќи од денеска, а тоа се очекува да трае од 24 до 48 часа, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со претставници на косовските Срби во градот Рашка, јави ТВ Пинк.

„Утре наутро барикадите ќе бидат демонтирани. Не е лесно и невозможно е тоа да се направи за 2 часа. Во рок од 24 до 48 часа барикадите ќе бидат демонтирани, но недовербата во Приштина не исчезна.

Тие што мислат дека можат да си играат со животите на Србите и нивното постоење, мора да знаеме дека тоа досега не сме го дозволиле и нема да го дозволиме во иднина“, рече Вучиќ.

Претходно претседателот на Србија им се обрати на своите сонародници во Косовосо барање за отстранување на барикадите и отиде во јужниот дел на земјата на преговори со претставници на српскиот регион.

Преговорите траеја неколку часа, по што демонстрантите се согласија да ги урнат барикадите, поставувајќи неколку барања за безбедност на српското население и зачувување на статусот на Косово како автономен српски регион во рамките на Србија.

Во случај на континуиран прогон од Приштина, Србите ветија дека ќе ги направат барикадите трајни и трајно ќе го отсечат северниот дел на Косово од јужните области.

Ситуацијата на Косово нагло ескалираше на 6 декември, кога специјалните сили , придружувани од патроли на Мисијата на Европската Унија на Косово, почнаа да ги заземаат просториите на изборните комисии во Северно Косово.